Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat posiadacze aut bojują z zakładami ubezpieczeń o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na okres renowacji uszkodzonego pojazdu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały takiego rodzaju wydatki wyłącznie jednostkom, które używały pojazdów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno wiele się jednakże zmieniło, albowiem kierowcy aut zyskali w sporach z ubezpieczycielami żelazny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował istniejącą praktykę. Gdy zatem ktoś zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z takiego prawa, zwłaszcza że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegood zawsze posiadały w tej kwestii po stronie pokrzywdzonych.
W tej chwili, podczas gdy ich postawę przyznał SN, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajęcia samochodu zastępczego bez względu na to, do jakich celów go wykorzystują, zakłady ubezpieczeniowe mogą jedynie wykłócać się o kwotę.
Należałoby wiedzieć, że w tym przypadku nie musicie uprzednio poinformować TU bądź prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług wypożyczalni aut. W sytuacji, gdy jednak nie chcecie sami „walczyć” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie pozostawić to po stronie autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Firmy ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że refundacja opłat samochodu zastępczego z umowy odpowiedzialności cywilnej sprawcy przysługuje tylko jednostkom, które używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Teoretycznie ci, jacy nie byli posiadaczami jakiejś działalności gospodarczej, mogli starać się o zwrot kosztów na samochód zastępczy w przypadku, jak mieli trudności z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, że pojazd jest im niezbędny do transportowania chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów problemy posiadały także sądy. Ostatecznie rozwiązała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., która mówi, iż zwrot wydatków poniesionych na wypożyczenie auta zastępczego przysługuje także jednostkom, które używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy mają odpowiedni dostęp do komunikacji publicznej. Aczkolwiek tu także są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie nie chcą płacić za samochód zastępczy, jeśli poszkodowany posiada kolejny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na czas reperacji, czyli od chwili powstania zdarzenia lub od chwili wstawienia pojazdu do naprawy (o ile można było nim wcześniej poruszać się) aż do dnia jego odbioru. Odrębnie wygląda to w sytuacji szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe potwierdzają, iż poszkodowany może korzystać z samochodu zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty świadczenia.
Jednak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. stwierdza, iż pokrycie kosztów wypożyczenia przysługuje nawet do dnia kupienia innego pojazdu. Nie wskazane jest aczkolwiek przedłużać tego okresu w nieskończoność – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wykaże waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie zdecydowanie więcej czasu, niż wynika to z techniki reperacji, wypłaty za to nie otrzymacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeżeli będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze: auto nie ma prawo być większej klasy aniżeli wasz rozbity samochód – gdy jeździliście np. kompaktem, możecie wynająć co jedynie auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie najmujecie samochód, nie powinny przekraczać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najwygodniej jest znaleźć taką firmę, jaka ma już doświadczenie z wynajmowaniem pojazdów zastępczych, załatwianiem każdych formalności i rachowaniem się wprost z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wypożyczenie samochodu na parę bądź kilkanaście dni to istotne obciążenie finansowe. Nie każdego stać na tak wysokie wydatki, szczególnie, że niełatwo zaplanować, w jakim czasie towarzystwo odda zapłatę i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych sytuacjach niektóre wypożyczalnie proponują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem wypłat od zakładów ubezpieczeń, a wobec tego klient nie płaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Podczas gdy wasze auto po szkodzie nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do warsztatu albo innego określonego przez was miejsca pozostaną pokryte z polisy OC winowajcy. Nie ma większych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej winowajcy, jednakże sporne kwestie pojawiają się w przypadku opłat takiej usługi.  
Wiernie z prawem pokrzywdzony jest zobligowany do redukowania opłat. Ubezpieczyciele, powołując się na te zapisy, czasami negują wartość kwitów za usługę holowania, gdy ceny przewyższają średnią  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że ubezpieczalnia zgodzi się na przewiezienie pojazdu na drugi koniec państwa, jeżeli tam nie mieszkacie, a posiadacie np. znanego blacharza. Żeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z zakładem ubezpieczeń (winowajcy lub waszym), nim zlecicie przetransportowanie rozbitego auta przypadkowej działalności holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o sumę – to istotne, bo niektóre pomoce drogowe mogą być w znacznym stopniu droższe aniżeli konkurencja. Całkiem prawdopodobne także, iż ubezpieczyciel kooperuje z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa odpowiedzialności cywilnej sprawcy pokrywa nie tylko wartość transportowania i najmu auta zastępczego, ale dodatkowo wszelakie kolejne koszty poniesione biorąc pod uwagę brak auta, przykładowo koszt przejazdu taryfą z mieszkania do mechanika, z miejsca zdarzenia drogowego do domu itp., jak i wydatki na protekcję pojazdu przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.
Takie specjalne koszty zakład ubezpieczeń w większości wypadków refunduje, tymczasem wyłącznie jeżeli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy przystał, iż poszkodowanym należy się zwrot wydatków najmu pojazdu. Nie musicie udowadniać, iż używacie go każdego dnia i posiadacie trudności z dojazdem komunikacją do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468