Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wyższe kary za brak OC

Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wyższe kary za brak OC

Brak przymusowego zabezpieczenia odpowiedzialności cywilnej stanie się jeszcze bardziej dokuczliwy dla kieszeni. Wpływy z mandatów dla UFG będą nadal większe. Powód jest zwykły – żyje się nam korzystniej. To nie żart.

Oblicz cenę OC – uniknij kary za brak ubezpieczenia.

Wywołałeś szkodę bez polisy odpowiedzialności cywilnej? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny  zapłaci za ciebie koszty zadośćuczynienia, niemniej jednak w późniejszym czasie wystawi niezwykle wysoki rachunek. Mistrzowie będą musieli zwrócić ponad milion złotych. Aby uregulować koszty aktywności, UFG nakłada grzywny na zapominalskich. Analogicznie z kilkuletnim biegiem, od początku roku znów zapłacimy więcej.

Brak oc jaka jest kara w 2019 r

Wszelka pauza w nabyciu obowiązkowej polisy OC dla pojazdu jest dokładnie odnotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Koszt sankcji zależy od płacy minimalnej. Ta z kolei przystosowywana jest ustawowo i w 2019 roku znowu urośnie.
Obecnie płaca minimalna wynosi 2100 złotych, co w razie niekupienia polisy odpowiedzialności cywilnej przez przeszło 14 dni implikuje sankcję 4200 zł. Ponadto rząd przyjął ostrożną wersję podwyżki płacy minimalnej, co implikuje najniższe wynagrodzenie na poziomie 2220 złotych. To samoczynnie przekłada się na większe mandaty od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas za dłuższy niedobór polisy ubezpieczeniowe odpowiedzialności cywilnej będziemy musieli płacić nawet 4440 zł.

To i tak niewielka podwyżka, mając na uwadze, że inna partia rządowa optowała podwyżkę podnoszącą wynagrodzenie do 2278 złotych, a następna proponowała płace na poziomie 2383 złotych.
Należałoby mieć na uwadze, iż 4440 złotych będzie obowiązywało właścicieli samochodów osobowych. Więcej zapłacą osoby poruszające się pojazdami ciężarowymi a także autobusami (3-krotność płacy minimalnej, obecnie 6300 złotych). Jednostki, jakie spóźnią się max. 3 dni z wykupem OC, mogą liczyć na zmniejszenie kary do 20 % największej sumy. Spóźnienie od 4 do 14 dni oznacza obligację zapłacenia 50 proc. maksymalnej kary. Sugerowane zwyżki przedstawiamy w tabeli poniżej.

W ubiegłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zdobył przychody na pułapie 158,4 mln zł. Przesłano ponad 80 000 wezwań do posiadaczy nieubezpieczonych aut. To o 13 procent więcej niż w 2016 roku. Wszystko dzięki działalności „wirtualnego policjanta”, to znaczy programu analizującego informacje Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wraz z informacjami z zakładów ubezpieczeń.
Deficyt umowy nie może pozostać zignorowany. Ponad 1000 posiadaczy czterech kółek dalej spłaca zobowiązanie do UFG z racji zdarzeń drogowych, jakie spowodowali jeszcze w latach 90. Jeden z rekordzistów to między innymi nieletni motocyklista, który odurzony alkoholem uderzył w rowerzystkę, jaka zmarła na miejscu.
Pracownicy UFG zaznaczają, iż najczęstszymi powodami nieprzedłużenia polisy ubezpieczeniowe OC jest wygaśnięcie ubezpieczenia wykupionego przez uprzedniego właściciela auta, nieopłacenie jednej z rat czy przekonanie, że samochód rozwalony nie musi być ubezpieczony. To błąd – każdy zarejestrowany pojazd musi mieć zawartą polisę Odpowiedzialności cywilnej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468