Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu samochodem a także historia ubezpieczenia to nie wyłączne parametry, które kształtują wysokość umowy ubezpieczeniowej. Podobnie znaczące jest to, którym podróżujesz samochodem, a niewątpliwie, jaką ma on objętość silnika. Im jest większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za składkę. Już na etapie zakupu samochodu zastanów się, czy duże auto jest Ci konieczne. Naturalnie, gdy obowiązkowo musisz podróżować terenówką z dużą pojemnością silnika, nie popychamy Cię do zmiany decyzji. Licz się tymczasem z tym, iż za umowę odpowiedzialności cywilnej będziesz musiał zapłacić znacząco więcej aniżeli za umowę na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom aut z potężną objętością silnika przypisuje się większe ryzyko uczynienia zgłoszenia. Przy wyższej objętości pojazd potrafi osiągać wyższą prędkość. TU przyjmują więc stereotypowe założenie: każdy kto posiada takie samochód, wcześniej bądź później będzie pragnął przetestować jego możliwości na trasie.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Cena polisy odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu z pojemnością silnika przeszło 3500 cm3 potrafi być ponad 60% droższa niż dla auta z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu 2017 roku kierowcy pojazdów płacili średnio za ubezpieczenie OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na uwadze opisany podział łatwo wtrącić, że cena odpowiedzialności cywilnej zaskakująco rośnie przy objętości silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za auto z wysoką objętością silnika są tożsame dla młodych i starszych właścicieli samochodów? Zrealizowaliśmy kalkulację stawek polis OC na przykładzie dwóch posiadaczy samochodów w różnym wieku. Obaj posiadacze posiadają identyczny samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  momencie kalkulacji przerabialiśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z pełnymi zniżkami zapłaci za najtańsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nie ma jeszcze ulg w OC musi się liczyć ze znacząco większą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla młodego użytkownika wynosi ok 50%. W przypadku 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy pojazdów mają obowiązek zapłacić więcej za ubezpieczenie auta z znaczną objętością silnika. Jednakże najmłodsi posiadacze winny w związku z tym wyjąć z portfela definitywnie więcej gotówki. Stąd też, to z pewnością oni będą musieli pomyśleć, czy nie korzystniej na start nabyć względnie “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami aut, co posiadają w tym momencie auto z wielką pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Polecamy im zestawienie ofert wielu ubepieczalni i wybór tego, jakie będzie najmniej rygorystyczne w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468