Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu samochodem i przeszłość ubezpieczenia to nie jedyne parametry, jakie modelują wysokość polisy. Równie ważne jest to, jakim jeździsz samochodem, a z pewnością, jaką ma on objętość silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie. Już na etapie nabycia auta zastanów się, czy duże auto będzie Ci potrzebne. Oczywiście, jak koniecznie musisz poruszać się samochodem terenowym z dużą pojemnością silnika, nie popychamy Cię do zmiany decyzji. Licz się jednakże z tym, iż za polisę odpowiedzialności cywilnej zapłacisz istotnie więcej niż za ochronę na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z potężną objętością silnika przypisuje się większe zagrożenie uczynienia szkody. Przy większej objętości samochód może osiągać większą prędkość. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują zatem prostolinijne przypuszczenie: każdy kto posiada takie auto, wcześniej bądź później będzie pragnął sprawdzić jego możliwości na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Cena polisy OC dla samochodu z pojemnością silnika przeszło 3500 cm3 może być przeszło 60% wyższa niż dla pojazdu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu poprzedniego roku kierowcy pojazdów płacili średnio za ochronę odpowiedzialności cywilnej:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na wyżej wymieniony podział łatwo napomknąć, iż koszt odpowiedzialności cywilnej gwałtownie rośnie przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za samochód z potężną objętością silnika są jednakowe dla młodych i starszych właścicieli aut? Przeprowadziliśmy kalkulację opłat polis OC na przykładzie dwóch posiadaczy samochodów w różnym wieku. Obaj posiadacze posiadają tożsamy pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji modyfikowaliśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z pełnymi zniżkami zapłaci za najkorzystniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od 12 miesięcy posiada uprawnienia do prowadzenia auta i nie ma nadal zniżek w OC musi się liczyć ze stanowczo wyższą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni posiadacze pojazdów mają obowiązek zapłacić więcej za umowę ubezpieczeniową pojazdu z ogromną pojemnością silnika. Niemniej jednak najmłodsi właściciele muszą w związku z tym wyjąć z portfela stanowczo więcej pieniędzy. Stąd też, to przede  wszystkim oni powinni rozważyć, czy nie korzystniej na początek zakupić nieco “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami samochodów, jacy posiadają obecnie samochód z ogromną pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Zalecamy im porównanie propozycji wielu zakładów ubezpieczeń i wybór tego, które będzie najmniej restrykcyjne w wycenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468