Jazda samochodem w czasie zimy

Jazda samochodem w czasie zimy

Czas zimowy na drogach wymaga od właścicieli pojazdów właściwego przygotowania pojazdu a także podwyższonej koncentracji w czasie jazdy. Zimową porą zdarza się najwięcej stłuczek, szczególnie w mieście, gdzie ruch na czas godzin szczytu jest spory.
Czy, żeby bez ryzyka poruszać się zimową porą, wystarczy tylko jeździć wolniej i ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami, jakie usprawnią jazdę autem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo trzeba wykonać badanie techniczne auta. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy pojazdów przestrzega tej zasady.
Należy też zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeżeli hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i spaść z drogi w czasie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata oraz jesieni – zimą potrafi doprowadzić do zdarzenia drogowego czy stłuczki.
Najlepiej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia samochodów prowadzi wynajem pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem poszczególnego auta, sprawdzamy jego stan techniczny, ażeby zagwarantować interesantom najlepszy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się autem w czasiew zimy wydaje się mało istotny, aczkolwiek wskazane jest pamiętać o jednej regule. W sytuacji, gdy kierowca będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami pierw się rozgrzeje plus roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie panikować i nadmiernie gorliwie nie wciskać pedału gazu, albowiem to zdoła tylko pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    po pierwsze powinno się wyprostować koła,
•    później delikatnie wcisnąć pedał gazu.
•    jak auto rozpocznie się zakopywać, powinno się    energicznie wcisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności należy jeszcze raz wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia śmiałość jest najczęstszą przyczyną wypadków  podczas zimy. Należy zachować odpowiedni odstęp, zwłaszcza w mieście, gdzie ruch na jezdni jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony prowadzący winien zachować przezorność podczas jazdy, nie tylko ze względu na niekorzystne warunki na drodze, ale dodatkowo na postępowanie pozostałych posiadaczy samochodów.
Trudno przewidzieć zachowania wszystkich uczestników ruchu, dlatego najrozsądniej w czasie zimy zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Oprócz pozostałych samochodów na jezdni, uwagę kierowcy powinna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Ażeby ustrzec się kolizji zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem aut dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy możliwość pożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468