Jak wynająć samochód bezgotówkowo z oc sprawcy

Brałeś udział w wypadku drogowym, który nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest w tej chwili w naprawie? W sytuacji, gdy pojazd jest Ci potrzebny do dziennego funkcjonowania, nie musisz się martwić – należy Ci się pojazd zastępczy, jakiego koszt zostanie zapłacony przez OC winowajcy wypadku.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może starać się ktoś, kto partycypował w wypadku spowodowanej przez stronę przeciwną i w jej rezultacie został wyzbyty środka transportu. Nieważne jest to, do jakich zamiarów własnych czy profesjonalnych korzystasz pojazdu. Jak ustalisz, iż brak auta naraża Cię na uciążliwości, masz możesz ubiegać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty powinno się dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy możesz złożyć wprost u ubezpieczyciela, bowiem takie sposób w ofercie ma ponadto wiele warsztatów a także auto wypożyczalni. Część z nich oprócz tego umożliwia tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a potem podejmują się rozwiązać sytuację zwrotu kosztów prosto z TU sprawcy.

By pozyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić kilka formalności. Miej na uwadze więc, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego pojazdu,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy odpowiedzialności cywilnej winowajcy,
  • kwit z ubezpieczalni z daną o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji plus możliwości najmu auta.

O czym wypada pamiętać wynajmując pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, aczkolwiek wyłącznie wtedy, kiedy nie masz innego środka transportu. Kiedy masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj też o tym, iż Twój zastępczy środek transportu nie może być pojazdem lepszej kategorii aniżeli to, jakiego właścicielem jesteś, a stawka za wypożyczenie nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Czas korzystania z auta zastępczego
Dodatkowo korzystać z wynajętego auta możesz już od dnia zaistnienia kolizji, aż do czasu zabrania swego pojazdu z naprawy czy w momencie, kiedy nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego pojazdu.
W sytuacji, gdy ubezpieczalnia dowiedzie, że nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić całego zwrotu pieniędzy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
468